Vanredni parlamentarni izbori u Austriji doneli su radost za dva pobednika - formalnog i neformalnog.
Narodna stranka Austrije (OVP) nekadašnjeg kancelara Sebastijana Kurca osvojila je više od 38 odsto glasova i ubedljivo je prva po izboru birača, pokazuju rezultati austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ipak, za potpunu radost ostanka na vlasti, Kurcu predstoji nimalo laka potraga za koalicionim partnerima.
Sa osvojenih više od 12 odsto glasova, Zeleni su neformalni pobednik izbora kao stranka koja na prethodnim izborima nije uspela da pređe cenzus od 4 odsto.
Apsolutni izborni gubitnici dolaze iz Slobodarske partije Austrije (FPO), doskorašnjeg koalicionog partnera Kurcovih narodnjaka - osvojili su 17,3 odsto glasova, čak deset odsto manje nego na izborima pre korupcijskog skandala u koji je bio umešan smenjeni vrh slobodara.
U parlament sa rezultatom od 21,5 odsto ulazi Socijaldemokratska partija Austrije (SPO), kao i liberalna stranka Neos sa oko 7 odsto glasova.
Austrijski parlament ima 183 poslanika koji dobijaju mandat od pet godina, a za formiranje većine potrebna su 92 glasa.
Kako će vanredno glasati Austrija
Ko su Srbi u politici Austrije
Pobednici
Mapa Austrije gotovo u potpunosti je tirkizna - to je boja kojom je Sebastijan Kurc obojio stranku koja je pre njegovog dolaska na njeno čelo bila nazivana „crnom".
Jedina pokrajina u kojoj OVP nije trijumfovao je grad Beč - tamo su pobedu tradicionalno odnele socijaldemokrate.
Kurcova stranka najubedljivije je slavila na zapadu zemlje - u pokrajinama Tirol i Salcburg osvojili su više od 47 odsto glasova.
Doskorašnjeg kancelara stranačke pristalice dočekale su ovacijama, a on im je poručio da je oduševljen rezultatom.
„Bila su ovo teška četiri meseca od pada vlade, danas su nas birači vratili na vlast", prenosi reči Sebastijana Kurca agencija Rojters.
Kurcova predizborna strategija uključila je snažno okretanje pitanju izbeglica u samom finišu kampanje kad je zauzeo veoma konzervativne stavove i tako dodatno oštetio desničare iz Slobodarske stranke preuzimajući deo njihovih pristalica.
Ništa manje razloga za oduševljenje imali su Zeleni - vratili su se u poslaničke klupe posle jednog propuštenog mandata i to rezultatom koji je daleko bolji od predizbornih predviđanja.
U centar političke pažnje vratila ih je tema klimatskih promena koju su Austrijanci u ovom izbornom ciklusu veoma ozbiljno shvatili.
Nešto bolji rezultat nego pre dve godine, i bolju pregovaračku poziciju, ostvarili su i članovi liberalne stranke Neos.
Parlamentarni izbori u Austriji
izvor: Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije
- Narodna partija Austrije, 38,4 odsto, 73 mandata (62)
- Socijaldemokratska partija Austrije, 21,5 odsto, 41 mandat (52)
- Slobodarska partija Austrije, 17,3 odsto, 32 mandata (51)
- Zeleni, 12,4 odsto, 23 mandata (0)
- Neos, 7,4 odsto, 14 mandata (10)
* u zagradi je broj mandata u prethodnom sazivu, izabranom 2017. godine
Poraženi
Afera „Ibicagejt", u kojoj je u korupcionaškom skandalu uhvaćen lider FPO-a Hanjc-Kristijan Štrahe, stigla je ovoj stranci „na naplatu, sa kamatom".
Novi lider Norbert Hofer nije uspeo da za kratko vreme konsoliduje stranku posle odlaska kompromitovanog prethodnika, pa mu sada predstoje teški dani da vrati stranku na prethodni rejting ali i zadrži mesto lidera ekstremne desnice.
Pad od 19 mandata mogao bi da znači velika unutrašnja previranja u stranci koja je u svojoj relativno kratkoj istoriji znala za velike podele i cepanja.
Hoferu „za vrat diše" doskorašnji ministar unutrašnjih poslova Herbert Kikl koga mnogi vide kao ekstremnijeg u stavovima od Hofera.
Nije lako ni predsednici Socijaldemokratske partije Pameli Rendi-Vagner, čije su pozicije u stranci bile uzdrmane i pre ovih izbora.
Njena stranka ostvarila je najlošiji rezultat posle Drugog svetskog rata, mada je veličina tog neuspeha donekle skrivena iza činjenice da je SPO uspeo da izbore završi na drugoj poziciji.
Među poražene na vanrednim izborima može se ubrojiti i pokret „Sada" Petera Pilca koji nije uspeo da ponovi iznenađenje sa prethodnih izbora i ponovo preskoči cenzus od 4 odsto.
Šta dalje
U noći izbornih emocija, jedna od tri potencijalne mogućnosti za koaliciju definitivno je otpala.
Sebastijan Kurc nije nagovestio s kim bi želeo da formira vladu, uz podsećanje da je pre izbora poručio da su sve parlamentarne stranke potencijalni kandidati.
Iz tog kruga sami su se isključili poraženi slobodari.
„Stranka treba da uči iz grešaka načinjenih u prošlosti i da se ponovo izgradi.
To znači da se pripremamo za život u opoziciji", poručio je lider FPO-a Norbert Hofer.
On je dodao da buduća vlast neće imati lak posao.
„Biće veoma teško pobedniku izbora da ispuni svoja predizborna obećanja.
Sebastijan Kurc će teško to ostvariti u koaliciji sa Zelenima ili SPO - to će biti pravi izazov", rekao je Hofer, prenosi Rojters.
Od te dve mogućnosti, izglednijom se smatra savez narodnjaka sa Zelenima i listom Neos, što bi ideološki bio potpuni zaokret u odnosu na prethodnu desničarsku vladu.
Lider Zelenih Verner Kogler ukazao je da ta stranka želi da se napravi „radikalna promena" desničarskih politika prethodne vlade.
Konačno, Austriji uvek preostaje mogućnost „velike koalicije" starih giganata - narodnjaka i socijaldemokrata.
Iako to ne bi bio prvi ovakav slučaj u austrijskoj istoriji, loši odnosi između lidera - Kurca i Pamele Rendi-Vagner - ukazuju da je ova opcija daleko od realizacije.
Bez obzira koja opcija pobedi na kraju, jasno je da kraj neće biti blizu jer se očekuje da koaliciji pregovori potraju dugo.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
5. 10. 2024.
Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red
Vremeplov Čitalac