Ministarstvo spoljnih poslova Kosova odlučilo je da zabrani ulazak na teritoriju Kosova svim srpskim zvaničnicima.
Razlog za to su „pretnje, stalna propaganda i lažne vesti koje Srbija sprovodi prema Kosovu", kako se navodi u Fejsbuk objavi Jetljira Zuberaja, savetnika ministra spoljnih poslova Kosova Bedžeta Pacolija.
U objavi koju su preneli kosovski i srpski mediji, navedeno je da je odluka o zabrani doneta i zbog „nedavnih napora (Beograda) da izazove takozvanu humanitarnu krizu na severu Kosova."
„Ministarstvo spoljnih poslova neće dozvoliti nijednom zvaničniku iz Beograda da poseti Kosovo i svi zahtevi će biti odbijani sve dok ovakvo ponašanje traje", napisao je Zuberaj.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić opisao je odluku Prištine kao „potez bez presedana i još jedan šamar" Beogradu i međunarodnoj zajednici.
„Pošto su naš narod na Kosovu i Metohiji ostavili bez lekova i hleba, braneći sulude takse, ovom zabranom praktično žele da ga još više izoluju od bilo kakvog uticaja Beograda", rekao je Dačić.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin ocenio je da je odluka Prištine da srpskim zvaničnicima zabrani ulazak na Kosovo i Metohiju "odmazda, a ne politika", kao i da predstavlja "još jedan dokaz da prištinsko rukovodstvo beži od dijaloga".
"Nakon što su doživeli fijasko u pokušajima da nateraju Srbe da kupuju švercovanu robu iz kamiona, sada pokušavaju da kazne Srbe time što će im prekinuti vezu sa državnim rukovodstvom, ali to ni ovoga puta neće uspeti", naveo je Vulin, a prenosi Beta.
Srpska lista je pozvala međunarodnu zajednicu da reaguje na odluku kosovskih institucija i poručila da "neće nemo posmatrati kako Priština obespravljuje srpski narod".
"Današnja odluka predstavlja kršenje svih dogovora o slobodi kretanja. Sada već po pravilu, nažalost, nema reakcije međunarodne zajednice, kao ni njihovih predstavnika u Prištini", navodi se u saopštenju Srpske liste.
Ministar spoljnih poslova Kosova Bedžet Pacoli i direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić nisu bili odmah dostupni za komentar.
- Kosovske takse iz ugla preduzetnika i običnih ljudi
- Palmer za BBC: Naći način da se Beograd i Priština vrate za pregovarački sto
- Spasavanje redova Đurića
Odnosi Beograda i Prištine
Odluka o zabrani dolazi dan nakon konferencije za medije predsednika Srbije Aleksandra Vučića tokom koje je rekao da Priština želi da protera Srbe sa Kosova.
Ovim rečima on je objašnjavao zašto je došlo do nestašice mleka i mlečnih proizvoda, brašna, šećera, ulja i flaširane vode na severu Kosova.
Do nestašica je došlo kada su prištinske vlasti presekle alternativne rute kojima su proizvodi iz Srbije stizali na sever.
Kosovo je u novembru uvelo takse od 100 odsto na svu robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Kako bi izbegli plaćanje taksi, neki su robu na Kosovo uvozili izbegavajući zvanične prelaze.
U ponedeljak su prodavnice u četiri opštine na severu Kosova bile zatvorene u znak protesta. Radnje su bile zatvorene dva dana, a katanci su skinuti u sredu.
Vučić je na konferenciji govorio i o ubistvu Olivera Ivanovića, lidera Građanske inicijative „Sloboda, demokratija, pravda", rekavši da veruje da zna ko je ubica.
Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine u Kosovskoj Mitrovici.
Ranije zabrane
Osim hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića zbog „kršenja norme", Priština je 2018. godine zabranila ministru odbrane u Vladi Srbije Aleksandru Vulinu da poseti Kosovo 28. juna.
U septembru prošle godine bilo je reči i o tome da bi i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću mogao da bude zabranjen ulazak na teritoriju Kosova.
Ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli je u maju ove godine rekao da je predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić zabranjen ulaz nakon što je za političke lidere Kosova da su „ljudi koji su, bukvalno, izašli iz šume."
Procedura za ulazak zvaničnika Srbije na Kosovo
Od postizanja sporazuma u Briselu 2013. godine, postoje procedure koje bi trebalo da poštuju srpski zvaničnici koji odlaze na Kosovo, kao i zvaničnici iz Prištine koji dolaze u Srbiju.
Obaveza je da se druga strana obavesti kada državni zvaničnik dolazi u službenu posetu.
Postoje dve kategorije zvaničnika - u prvu spadaju predsednici, premijeri, potpredsednici vlada, ministri unutrašnjih i spoljnih poslova, kao i ministri odbrane.
Oni o poseti moraju obavestiti oficira za vezu 72 sata ranije, a prigovor na posetu se može uložiti u roku od 48 sati.
U drugu grupu spadaju svi ostali ministru, potpredsednici parlamenta, direktori javnih preduzeća, predsednici sudova i predstavnici bezbednosnih agencija. Oni obaveštenje o poseti treba da upute najmanje 48 sati unapred.
U ovu grupu, naime, spada i direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, koji je u martu prošle godine uhapšen na Kosovu zbog „kršenja normi" o prijavljivanju posete unapred, saopštili su tada kosovski zvaničnici.
Jedanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.
Priština navodi brojku od 116 zemalja, a Beogradu kažu da ih je daleko manje.
Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.
Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjene nacije.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
18. 9. 2024.
Hoce li da dođe Severina i zapeva "Gas, gas"
Qgo Čitalac