U Albaniji je devet osoba uhapšeno zbog urušavanja zgrada u zemljotresu - policija ih sumnjiči za ubistva i zloupotrebu položaja.
Dve osobe uhapšene zbog sumnje da su počinili ubistvo su vlasnici srušenih hotela u Draču, gradu koji je najviše stradao u potresima.
Oba hotela su izgrađena nelegalno, a jedan je i neregularno legalizovan, saopštila je policija. Nakon pada komunizma 1990-tih, u Albaniji se masovno nelegalno gradilo.
- Rihteri ili korupcija: Zašto su zemljotresi toliko razorili Albaniju
- Zemljotres u Albaniji: Drač - epicentar žalosti
U zemljotresu jačine 6,4 jedinica po Rihteru stradala je 51 osoba, a povređeno je nekoliko stotina ljudi.
Potpuno je uništeno 1.183 objekata, dok je 558 stanova i 5.494 kuća teško oštećeno, podaci su albanskog Ministarstva unutrašnjih poslova. Evakuisano je 3.224 ljudi, dodaju.
Tužioci su izdali ukupno 17 naloga za hapšenje građevinara, inženjera i zvaničnika za koje se sumnja da su prekršili bezbednosne standarde. Još se traga za osumnjičenima, a policija je saopštila da su neki pobegli iz zemlje nakon zemljotresa.
Nakon pada komunizma, mnogi stanovnici su se preselili u gradove u kojima se gradilo uz vrlo slab nadzor državnih službi. U međuvremenu su mnoge zgrade legalizovane.
- Albanija zavijena u tugu: Sahrane poginulih, najnoviji bilans 49 žrtava
- Zemljotres u Albaniji: Sve manje nade da će naći preživele
- Najmanje 18 mrtvih u zemljotresu u Albaniji, potresi i u BiH
Albanski premijer Edi Rama prethodno je obećao da će tužioci privesti pravdi sve koji su nepropisno dizali objekte.
Od lokalnih vlasti u Draču tražio je da naprave spisak oštećenih objekata i firmi koje su učestvovale u izgradnji.
Istakao je i da će popravku - uz nadzor vlade - morati da plate izvođači radova, a ne građani koji žive tu.
Iz tužilaštva Drača i Tirane su naveli da postoji sumnja se da su brojni objekti pali zato što nisu izgrađeni kako treba, a da je tome znatno doprinela zloupotreba funkcija.
U pojedinim mestima tužilaštvo je od policije tražilo da srušene zgrade označi kao mesto zločina.
Epicentar zemljotresa bio je 34 kilometra severozapadno od glavnog grada Tirane. Najviše žrtava je poginulo u obližnjim mestima - Draču i Tumaneu.
Balkan je sklon seizmičkim aktivnostima jer leži u blizini granice između Evroazijske i Afričke tektonske ploče. Albanija se nalazi na manjoj, jadranskoj tektonskoj ploči.
Iz Evropske komisije je saopšteno da će države članice Evropske unije održati donatorsku konferenciju za Albaniju u januaru u Tirani.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
11. 9. 2024.
Mala deca, veliki ljudi! Bravo dečaci, bravo šampioni!
Dimitrije Đurđević čitalac