62 godine od osnivanja "Tržnice"
Na prostoru od sadašnje zgrade Skupštine Grada do kafane "Stara Srbija" postojala je pijaca i pre II svetskog rata, ali je Uprava za pijace - Niš osnovana pre 62 godine.
Datum njenog osnivanja, 31. mart, kao godišnjicu svog postojanja obeležava Javno komunalno preduzeće "Tržnica".
- Skromnim koktelom u prostoriji Niškog sajmišta obeležili smo dan kad je počelo organizovanje pijačarstva u ovom gradu - kaže Direktor ovog preduzeća Radovan Milojević.
1952. godine Uprava za pijace Niš imala je 11 zaposlenih, a njena delatnost tada je bila samo ubiranje pijačne takse i merine, odnosno naknade za pijačne usluge na tadašnjoj zelenoj pijaci.
Pijačni dan u Nišu pedesetih godina (foto: trznicanis.rs)
Osim ove, u to vreme je postojala i stočna pijaca u današnjem naselju Stočni Trg koja je prestala da radi 1972. godine.
Nakon II svetskog rada otvorena je pijaca između glavne kapije Tvrđave i autobuske stanice koja se zvala gradska pijaca "Tvrđava".
Nedugo zatim otvorena je i pijaca Pirotska rampa, koja je bila poznata kao Moravska, a sedamdesetih i osamdesetih godina otvarane su i pijace Krive livade, Bubanj, Palilula, Pantelej, Durlan i Ćele kula.
1982. godine Uprava za pijace Niš postala je Radna organizacija "Tržnica", ime koje je danas nosi i javno komunalno preduzeće zaduženo za upravljanje pijacama.
Danas u Nišu postoji 8 mešovitih pijaca (Krive livade, Bubanj, Durlan. Ćele kula, Ratko Jović, Niška Banja, Tvrđava i Palilula), jedna kvantaška pijaca (Medijana), 2 robne pijace (OTC i Cvetna pijaca), a u prostoru zatvorene bivše pijace u Duvaništu otvoreno je Niško sajmište.
Komentari
Poslednji komentari
hedonist
18:46 // 3. 4. 2014.
@djordje jovanovic-nastavak-a,trznica uvek sluzila za zaposljavanje slabo obrazovanih clanova partije na vlasti,ko vele-nema skolu,daj ga da naplacuje pijacarinu,na glavu nam se pope!pozz!
Đorđe Jovanović
20:18 // 2. 4. 2014.
Nastavak-Do početka 60-ih godina,od nje do Trošarine bilo je desetak kuća sa strane
pijace,zadnja kuča na uglu Znepoljske i Rengenove,Mite Muke,a sa suprotne strane Remiza,bolnice i Pasterov zavod.
hedonist
18:43 // 3. 4. 2014.
postovani djordje,lepo podsecanje,ali selcima krivo sto pises istinu,pa udaraju minuse.znaci, preovladali su,vole da smo margina,trivijalni,zabokrecina.
Đorđe Jovanović
20:07 // 2. 4. 2014.
Mala pijaca na Crvenom pevcu je verovatno najstarija u Nišu jer je postojala od kraja XIX veka.Na Trošarini se plaćao ulaz (taksa) za poljoprivredne proizvode.Zatvorena je 1971. godine zbog izgradnje.
sasa
21:37 // 2. 4. 2014.
Pato ne znaju 99% citalaca na zalost
Kurir Djoka
02:06 // 3. 4. 2014.
Najstarija pijaca je na današnjem Trgu republike, preko puta opštine, a posle prvog sv. rata pa do 60-70ih su se nizale kasapnice koje su sada zamenili kafići (meso vs. silikoni)
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.