Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:05, 26. 4. 2021.

| Društvo

Rome muzika i jezik i danas povezuju sa Indijcima, a kulturu življenja prisvojili od naroda među kojim žive

Autor:T. TasićIzvor:Južne vesti

Rome muzika i jezik i danas povezuju sa Indijcima, ali se u kulturi življenja udaljili od korena

Istorija kaže da su Romi narod poreklom iz Indije, a danas najviše naseljavaju Evropu. Iako sada žive na drugim kontinentima sličnost i povezanost sa Indijcima ostala je i danas u jeziku, muzici, emocijama, kao i načinu ophođenja prema drugim ljudima. Međutim, kroz vekove se romska kultura i tradicija udaljavala od indijske, pa su te vrednosti usvajali od većinskog naroda gde žive.

"Namaste" u prevodu znači pozdrav od srca, a takav način pozdravljanja u Nišu razumeju mnogi Romi, jer već 40 godina u tom gradu živi promoter Indije u Srbiji Abhidjit Roy Caudhuri. Jedna od najvećih sličnosti koje on navodi između Roma i Indijaca jeste jezik, navike, te kaže da su njihovi običaji u osnovi indijski. 176511453_573860186853309_4933605264506424331_n I danas postoje sličnosti između Roma i Indijaca, ali i razlike; foto: T. T.

Ima sličnosti puno kad oni razgovaraju, onaj njihov osećaj tipično indijsko. Oni su zanatlije dobre, muzičari su dobri, Indusi su poznati trgovci i oni u svojim genima imaju to. Njihov način razgovora, temperamentni su – navodi Roj.

Kada je reč o jeziku predsednik Federacije romskih osnovaca i srednjoškolaca Nebojša Saitović ističe da oko 30 posto imaju iste reči.

Imamo dodirnih tačaka što se tiče emocija, što se tiče muzike i što se tiče ophođenja sa drugim ljudima, to je jedino ostalo – kaže Saitović.

176481743_303240281250805_1202192260899816508_n Sličnosti u jeziku i muzici; foto: T. T. Međutim, on smatra da su se sada ti narodi potpuno udaljili, te da ih vežu samo poneke karakteristike.

Nemamo iste dodirne tačke što se tiče kulture kao što imamo mi ovde, kultura življenja, kultura bitisianja i najveća stvar što smo uzeli svako od nas je uzeo po jedan deo življenja od naroda većinskog gde živi. Došli smo do toga da smo mnogo toga izgubili iz korena, pošto mi indentitet još nemamo – kaže Saitović.


"Od indijske kulture Romima je ostala samo muzika"

Da Romi imaju kulturu onih naroda koji su većinski na prostoru gde žive, ističe Saitović, te navodi da je od kulture Indijaca ostala samo pesma.

Mi nijednu dodirnu tačku nismo imali što se tiče kulture, sem muzike. Sličnosti su u tim harmoničnim melodijama i sličnosti su u tome da se uvek peva o seti, peva se o stvarima koje su možda zaboravljene, peva se o emocijama – smatra Saitović.

Međutim, planira da organizuje manifestaciju Dani indijske kulture, da bi im oni, kako kaže, demonstrirali šta su Romi sve izgubili. 174272063_381329899668224_7050551066270671313_n Indijka odeća; foto: T. T.

Oni će nam pokazati gde se mi spominjemo, da smo krenuli sa Pendžaba, da nam pokažu njihovu tradiciju, da mi možemo to da prezentujemo i deci i omladini, da oni znaju šta je osnova, šta je ta osnovna ćelija odakle smo mi krenuli – kaže on.

Život Roma i Indijaca sada opisuje kao "jednu veliku razliku", drugačija su kaže i religijska verovanja.

Oni imaju druge bogove, drugi im je način života, mi smo izgubili to, mi ovde što možemo da zadržimo to su ti običaji koje smo ovde nadgradili i možda i prošili malo na svoj ciganski način. Naš način života je skitački i to se sad gasi. Ako je narod skitački šta će njemu pasoš, njegov je ceo svet – navodi Saitović.

Dva sveta praznika koje Romi obeležavaju su Đurđevdan i Vasuljica, te Roj navodi da je primetio da postoje i neke sličnosti prilikom slavlja.


Gastronomija - razlika u začinima, ali sličan način pripremanja

175659154_459886741952617_1282707100467062828_n Saitović kaže da je način pripreme hrane ostao isti; foto: T. T. Hrana u Indiji se priprema sa mnogo začina, kaže Roj, a svaki deo u toj zemlji ima i svoje specifičnosti.

Severni deo, oni koriste više toritilje, palačinke, zove se čapat, onda južni deo i istočni više koriste pirinač. Pošto je velika zemlja, različite vrste hrane se koristi, različito jelo. Na jugu se koristi više kokosovo ulje, a severna i zapadna, oni više koriste meso. U Indiji većina su vegetarijanci – ističe Roj.

Piletina u pavlaci se sprema sa indijskim začinima, spremaju i radžba- crveni pasulj, kao i grašak sa sirom.

Spremao sam egzotičnu salatu, šargarepa, jabuka, zelena salata, kupus i onda ide senf i med i semenke, i na kraju puter i pirinač sam kuvao – kaže Roj.

S druge strane, Saitović ističe da romska kuhinja i indijska imaju sličnosti, te da je način spremanja ostao isti. 177288770_204387504565259_170234334945240819_n Indijska kuhinja koristi više začina; foto: T. T.

Ali, način spremanja nije isti u mirođijama i začinima koji smo mi totalno izgubili. Da li zbog podneblja jer ih nemamo, da li zbog toga što nas uopšte način života tera da drugačije razmišljamo – navodi on.

Iako se danas kultura, ali i običaji Roma razlikuju od zemlje iz koje su potekli, to ih ne sprečava da uvaže svako "namaste" i da se bore za svoj identitet.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Rade

    16:46 // 30. 4. 2021.

    Saitovicu, kako bre nemamo identitet? Imamo zajednicki jezik romski, bogatu istoriju, tradiciju, kulturu i običaje, znamo odakle potičemo i kao i naše korene. Imamo vrednosti kao i ostali narodi i td. Ne razumem zašto ne bismo imali identitet. Naravno da ničiji identitet nije statičan pa nije ni naš. Jedino takvo osvešćenje nas može spasiti bilo čije (i bilo koje) asimilacije

  • Torpedo

    18:52 // 26. 4. 2021.

    Totalna je nebuloza, generalizovati nacije ili nacionalne manjine ! Kod svih ima zita i kukolja !

  • Kardamon

    16:22 // 26. 4. 2021.

    "Saitović ističe da romska kuhinja i indijska imaju sličnosti"
    Da li je ovaj ozbiljan ili se šali?!?

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red

Vremeplov Čitalac

Tekst: Glavna železnička stanica u Nišu - nekada puna života, sada pusta i zaboravljena

Pronađite nas na: