Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

16:04, 23. 10. 2020.

| Društvo

Za dobru javnu upravu važno i udruživanje građana u organizacije civilnog društva

Autor:J. A.Izvor:Južne vesti
pravni saveti
Nijedno moderno demokratsko razvijeno društvo ne može funkcionisati bez dobrog i razvijenog civilnog društva, kažu nadležni; ilustracija; foto: Flickr-Pexels

Jedan od osnovnih principa dobre uprave jeste uključivanje građana u donošenje odluka, odnosno u proces donošenja javnih politika. Građani mogu u taj proces da se uključe na različite načine, a jedan od njih je i udruživanje u organizacije civilnog društva.

Nijedno moderno demokratsko razvijeno društvo ne može funkcionisati bez dobrog i razvijenog civilnog društva, kažu nadležni.

Organizacije civilnog društva predstavljaju značajan društveni resurs - one imaju ekspertizu, ali su i stalno na terenu u kontaktu sa građanima, objašnjava direktor Kancelarije za saradnju sa cilvilnim društvom Žarko Stepanović.

Na taj način OCD zastupaju i zagovaraju stavove dela građana koji imaju nameru da učine nešto bolje za svoju lokalnu zajednicu ili za društvo u celini. Kada u procesu dijaloga između OCD i javnih vlasti dođe do konsenzusa i ustanovi se da je jedna javna politika dobra i da može biti i usvojena od strane organa državne uprave, onda imamo da ta politika postaje javna na inicijativu OCD i da se ona može implementirati od strane odgovarajućeg državnog organa uz saradnju sa civilnim društvom ili u partnerstvu - objašnjava.

Stepanović naglašava da je značajan pomak u tom pravcu napravljen usvajanjem Smernica za uključivanje organizacija civilnog društva u radne grupe za izradu predloga dokumenata javnih politika i nacrta, odnodno predloga propisa, koje su upravo oni predložili Vladi.

Sada je obaveza svakog državnog organa da na samom početku objavi polazne osnove tog dokumenta koji želi da donese, zapravo dokumenta javne politike, da objavi ex ante odnosno ex post analizu, da uključi zainteresovanu javnost u taj proces, da uključi po mogućnosti i civilno društvo u radne grupe za izradu dokumenata javne politike ili propisa i naravno na kraju ono što je i ranije bilo u našem zakonodavnom sistemu, to je da otvori javnu raspravu o tim dokumentima koji su predlozi propisa - ističe.

Poziv građanima da se uključe, stiže i iz višenacionalne sredine kakva je Subotica.

Direktorka Centra lokalne demokratije iz Subotice Stanka Parać Damjanović kaže da učešće građana u donošenju javnih politika doprinosi pre svega, razvoju i uspostavljanju principa dobrog lokalnog upravljanja na lokalnom nivou, a principi dobrog upravljanja na lokalnom nivou zapravo su indikator da lokalna vlast poštuje princip javnosti i odgovornosti u svom radu.

OCD su raznorodne i danas u Srbiji, prema procenama funkcioniše negde preko 30.000 organizacija i sasvim je izvesno da su te organizacije, njihov glas, saradnja sa građanima veoma bitne za uspešno odgovorno funkcionisanje lokalne samouprave. Što više građana uključenih, informisanih u ovaj proces zapravo znači bolju lokalnu upravu na lokalnom nivou - pojašnjava.

Prema njenim rečima, Centar je uspeo da aktivira Savet za inkluziju Roma da ne bude “mrtvo slovo na papiru”.

Ono što vide kao zadatak za budućnost je veće uključivanje mladih u aktivnosti lokalnih zajednica i razvoj javnih politika.

Podsetimo, javne politike deo su reforme javne uprave, čiji je glavni koordinator Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Evropska unija naročito insistira na unapređenju kreiranja i sprovođenja javnih politika u okviru reforme javne uprave.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Pera

    16:31 // 23. 10. 2020.

    Za dobru javnu upravu potrebno je da nemaš parazita na državni kazan, koji ne znaju ni računar da upale a kamoli da ga koriste. Oni primaju državnu platu a rade privatne poslove u toku radnog vremena. Jel sme neko ovo stanje da promeni?. Možda Bahatović (750.000rsd plata) ili Danica Drašković (830.000rsd u upravnom odboru aerodrma N. Tesla)

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: