Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

15:31, 20. 11. 2019.

| Društvo

Mladi u Nišu prevazišli tradicionalne medije, informacije traže na društvenim mrežama

Autor:Ljubica JocićIzvor:Južne vesti
nisavski okrug, mladi i mediji, foto nm 2
Mladi više veruju jutjuberima i instagramerima nego nekim medijima; foto: N. M.

Istraživanje na nivou cele Srbije pokazalo je da deca vesti i trenutna društvena dešavanja prate putem interneta (45 %), a zatim i društvenih mreža (34 %). Na tribini u prostorijama Nišavskog okruga, održanoj na Svetski dan deteta, učenici iz Niša rekli su da elektronski mediji nisu toliko zanimljivi, a da budućnost u informisanju vide u jutjuberima i instagramerima i drugim, popularno nazvanim, influenserima.

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana deteta Prijatelji dece Srbije objavili su podatke mini-istraživanja "Deca i tradicionalni i novi mediji", a učenici sa juga Srbije mogli su da podele svoje poglede sa Velimirom Mitićem, predsednikom Udruženja prijatelja dece grada Niša, Draganom Gejom, načelnikom Školske uprave, odbornicom Dušicom Davidović i predstavnikom Južnih vesti Nikolom Markovićem.

Oko 30 dece debatovalo je o medijima i dalo ideju za formiranje platforme za ocenu vesti, kaže Nikola Marković iz Južnih vesti.

Tradicionalni mediji su prevaziđeni, a ni elektronski nisu zanimljivi jer vide budućnost u jutjuberima, instagramerima i influenserima. Prave razliku između dobrih i loših vesti jer smatraju da je stvarnost takva kakva jeste. Plan je da se napravi platforma za sve srednje škole gde će đaci da boduju vesti i ocene da li su previše mračne, propagadne, objektivne, ali i da ih sami pišu - kaže Nikola Marković.

Istraživanje koje je sprovedeno 8. oktobra, a učestvovalo je 56 učenika iz cele Srbije, pokazalo je da deca većinom (89,3 %), koriste televiziju, a najveći broj njih, svakodnevno (42 %).

Na televiziji u većini prate filmove i serije, a mali broj koristi TV kao sredstvo informisanja. Dobre strane televizije učenici najčešće vide u mogućnosti odabira programa, potom različitih i interesantnih filmova, serija, kvizova, te edukativnih programa. Od negativnih fenomena na televiziji navode sledeće: štetan sadržaj (najčešće se osvrću na rijaliti programe), smatraju da se plasira dosta lažnih informacija kojima je cilj da se stvori iskrivljena slika u društvu, da postoje spoljni uticaji na uređivačku politiku, da nema dovoljno sadržaja za decu i ima previše reklama - pokazuje istraživanje.

nisavski okrug, mladi i mediji, foto nm Domaćin đacima bio je Upravni okrug;foto: N. M.Većina ispitanih učenika se izjasnila da koriste radio (52,7 %), a najmanje koriste štampane medije (42,9 %), a od onih koji čitaju novine najveći procenat njih to radi nekoliko puta mesečno (62,5 %).

Kao predstavnik medija koji sarađuje sa mladima, hteo sam da ukažem na nerazumevanje javnog interesa, ali i da deci skrenem pažnju na moguće zloupotrebe. Pričao sam o fake news-u i propagandi. Deca su pokazala veliko interesovanje, ali i dala argumentovane stavove o tome da su mediji sve manje prilagođeni mladima - dodaje Marković.

Što se tiče praćenja vesti i društvenih dešavanja, većina ispitanika kaže da prati vesti i trenutna društvena dešavanja (83,9 %) - i to uglavnom putem interneta i internet portala (45 %), potom društvenih mreža (34 %), dok putem televizije i štampanih medija svega 21 %.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: