Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

11:15, 3. 12. 2021.

| Društvo

Bar jedna prijava za vršnjačko nasilje svakoga dana stigne u Centar za socijalni rad u Nišu

Autor:T. RadovanovićIzvor:Južne vesti

Prijave vršnjačkog nasilja iz niških osnovnih i srednjih škola Centru za socijalni rad “Sveti Sava” stižu na dnevnom nivou, kaže pedagog i rukovodilac Ekipe za decu i mlade Snežana Momčilović i dodaje da je za sve učestalije slučajeve nasilja među đacima odgovorno celo društvo. Uzrok za ovo nasilje vidi u štetnom sadržaju na društvenim mrežama i poručuje roditeljima da što više vremena provode sa decom i da ih usmeravaju na sport.

Kako objašnjava Momčilović, prijave stižu u dnevnom ritmu, a među decom je osim fizičkog zastupljeno i verbalno nasilje, kao i socijalno.

Možemo razlikovati verbalno nasilje koje podrazumeva pretnje, uvrede i slično, zatim socijalno nasilje, kome su najčešće sklone devojčice i koje karakteriše izbegavanje, izopštavanje iz društva, širenje tračeva… Postoji i fizičko nasilje, gde su zaslužniji dečaci i koje karakteriše tuča, guranje, udaranje, štipanje - kaže Momčilović.

Dodaje da su povlačenje deteta u sebe, izbegavanje hrane i kašnjenje iz škole neki od pokazatelja da je dete akter nasilja.

Jeste teško, ali ako neko dobro poznaje svoje dete i provodi sa njim dosta vremena, vrlo lako se može prepoznati. Dete se povlači u sebe, izbegava da jede, ne poštuje vreme dolaska iz škole, sakriva pozive i poruke, neke stvari koje nisu njegove nalaze se kod njega - ističe ona.

Kada primete nešto od toga, roditelji bi trebalo da se obrate nastavnicima, učiteljima ili stručnoj službi škole, a ako se problem ne može rešiti na tom nivou, slučaj dolazi do Centra.

Vrlo je važno da su roditelji uključeni u novije tokove, da znaju šta je Fejsbuk, Instagram, TikTok… Roditelj ne može da kontroliše šta dete radi na internetu, ali potrebno je da neki sadržaji budu blokirani, da je nemoguće ući bez neke identifikacije koja je za osobe iznad 18 godina - navodi ona.

Napominje da nije kasno onda kada slučaj već dođe do Centra za socijalni rad, ali da je potrebno posvetiti što više pažnje prevenciji.

Potrebno je da svi deluju iz svojih okvira i utiču na usvajanje pozitivnih društvenih vrednosti. Mi smo kao Centar uključeni u svaki deo razvoja deteta otkako se rodi do 18. godine i na dalje. Često čujemo da je već kasno kad nešto već dođe do Centra, ali nije kasno. Potrebno je raditi na edukaciji, na dodatnom osvešćivanju. Neko ne ume da prepozna vršnjačko nasilje i onda ga i trpi ili ga čini - navodi Momčilović.

Tvrdi da se u Centru, osim razgovora sa decom, obavljaju i savetodavni razgovori sa roditeljima, koji su često iznenađeni kada njihovo dete postane počinilac nasilja.

Nakon dobijanja prijave uspostavljamo kontakt sa porodicom, detetom koje je počinilac nasilja i žrtvom, obavljamo intervju i pravimo plan usluga. Nastavljamo dalji rad ako je potrebno. Savetodavno radimo sa roditeljima i njima je potrebna naša pomoć jer i oni budu zbunjeni i kažu da nisu očekivali da se njihovo dete tako ponaša i da ga nisu tako vaspitali, ni oni sami ne prepoznaju šta je okidač njegovog takvog nastupa u vršnjačkom društvu - objašnjava Momčilović.

Roditeljima poručuje i da sa decom provode što više vremena, da ih upućuju na zdrave stilove života i sport i da otvoreno razgovaraju o svemu.

Šta je sve o vršnjačkom nasilju govorila Snežana Momčilović možete pogledati u emisiji "15 minuta" na vrhu teksta.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Poznanik

    13:18 // 5. 12. 2021.

    Aaaa, oooo, mmmm... recenicu ne ume da sklopi "profesionalac" rukovodilac sluzbe. I sta je smesno u celoj prici pa se stalno smeje? A sto se tice poznavanja socijalnih mreza... svaki roditelj moze da isprati jednom mesecno sta mu dete radi na istim i gde ide za 15 min samo sto su roditelji na istim pa nemaju vremena. Sramota

  • Ma jel moguce

    16:16 // 3. 12. 2021.

    U centar za socijalni rad prvo da prestanu da puse po kancelarije

    • ????&!!!!

      17:58 // 3. 12. 2021.

      Pa, na ulicu li da pušu i zdravlje rušu ?

  • Beeeeeee

    15:34 // 3. 12. 2021.

    I šta rade u Socijalnom? Kolektivno dremkaju, opšta bleja. napreDNO

    • TOP

      11:19 // 5. 12. 2021.

      Puno je stranački zbrinutih, koji bleje, pa ovi ostali moraju da rade i za sebe i za takve i naravno da ne stizu sve u roku... Ali to je slučaj u svim institucijama. A činjenica je da je vršnjačko nasilje u porastu, mladi su sve agresivniji na sve mladjem uzrastu, sto je opet slika i prilika društva. Preventiva je zakon za sve bolesti, pa i za ovu bolest društva.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: