Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

14:22, 4. 10. 2016.

| Društvo

Dodeljene nagrade povodom 98 godina od oslobođenja Vranja

Autor:I. M.Izvor:Južne vesti
Miloje-Ristic-i-Blagoje-Timcic-nagradjeni-foto-i.m..jpg
Ovogodišnji laureati Ristić i Timčić; foto: I.M.

Povodom 98. godišnjice oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu tradicionalna priznanja “4. oktobar” dodeljena su policijskom inspektoru Miletu Ristiću i primarijusu dr Blagoju Timčiću.

Pored plaketa, ovogodišnji laureti dobili su i novčane nagrade u iznosu od po 50.000 dinara, s tim što se lekar Blagoje Timčić odrekao novčanog dela priznanja, a iznos će biti uplaćen na račun Hematološkog odeljenja Vojno-medicinske akademije u Beogradu.

Javno priznanje “ 4. Oktobar” Blagoju Timčiću dodeljeno je, kako je obrazloženo, za izuzetne rezultate u oblasti zdravstvene zaštite i unapređenja rada Internog odeljenja Opšte bolnice u Vranju, dok je Ristiću priznanje pripalo za izuzetne rezultate na polju suzbijanja kriminaliteta i bezbednosti građana.

O ovom značajnom datumu za Vranje govorio je predsednik Skupštine dr Dejan Tričković, ističući da je ovaj dan utkan u istoriju našeg narod, kao jedna od najvažnijih kolektivnih uspomena.

Preteške patnje i nadčovečanska stradanja najkraće oslikavaju albansku golgotu naših ratnika. Krf je za vojnike bio simbol spasa, ispostavilo se - ne samo zemaljskog, već i nebeskog. “Plava grobnica“ i ostrvo Vido su za Srbe sveta mesta u kojima su mnogi vojnici, posle albanske golgote pronašli večni mir. Prošao je jedan vek, patnja naroda ostala je za nezaborav, patnja koju nijedan narod u svetskoj istoriji nije doživeo i nadam se da nikada niko neće doživeti - rekao je Tričković.

Svečanoj sednici prethodio je prijem u gradskoj kući za predstavnike Udruženja ratnika oslobodilačkih ratova do 1918. godine.

Vranjancima čestitam ovaj važan datum u našoj istoriji. Obaveza je da poštujemo sve žrtve koje su prošle pravu golgotu kako bismo mi danas živeli u slobodi - rekao je gradonačelnik Milenković.

Na prijemu se zahvalila predsednica Udruženja Vesna Đorić, istakavši da ova asocijacija posebnu pažnju posvećuje edukaciji mladih ljudi, kao i obnovi spomen obeležja koji su, kako je rekla, nemi svedoci burne prošlosti.

U Galeriji Narodnog muzeja otvorena je i izložba “Jug Srbije u Velikom ratu 1915 - 1918“ autora Mire Ninošević i Veroljuba Trajkovića, a odata je i pošta i održan parastos poginulim ratnicima u Prvom svetskom ratu ispred Spomen-kosturnice na Šapranačkom groblju.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: