Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:15, 24. 3. 2016.

| Društvo

“I spomenici žrtvama NATO agresije dokaz naše nesloge”

Autor:M. V.Izvor:Južne vesti
490x370-spomenik-nato
Spomenik podigao SPS, a Spomen-kapelu crkva; foto: arhiva JV

Dva različita spomenika koje su istim žrtvama NATO agresije podigle dve različite grupe i na koje se svake godine polažu venci 24. marta, još jedan su pokazatelj naše nesloge, smatra niški istoričar Nebojša Ozimić.

Ispred Banovine, na nekoliko metara udaljenosti, stoje dva obeležja podignuta istim povodom - Spomenik žrtvama sa bronzanim listom na vrhu koji je podigao SPS i Spomen-kapela koju je, u saradnji sa gradskim vlastima, podigla crkva.

Ozimić kaže da se, "nažalost", svake godine 24. marta na Dan sećanja cveće polaže na dva, umesto na jedan spomenik.

Kažem “nažalost” jer treba da postoji jedan, a postoje dva koja su podignuta istim povodom, ali jedan je podigla partija, a drugi druga grupacija, što je dokaz naše razjedinjenosti - kaže Ozimić.

490x370-Sumatovacka Bombardovanje Šumatovačke naročito tragični događaj; foto: Komisija za procenu štete od agresije NATO alijanse NA Niš Ipak, prema njegovim rečima, dobro je što se, makar i tako, svake godine obeležava Dan sećanja na žrtve bombardovanja.

Tim Danom sećanja smo se kao država nedovoljno, ali ipak na neki način odužili. Ipak, kao istoričar, mogu da kažem da se nismo odužili u potpunosti, jer ne znamo tačan broj poginulih građana Srbije tokom NATO bombardovanja, a ne postoje precizni podaci ni za Niš - objašnjava ovaj istoričar.

Bilo je, prema njegovim rečima, istoriografskih knjiga koje su se 1999. i 2000. godine bavile temom broja žrtava i agresijom, ali je ta tema, kaže, skrajnuta u zapećak. Ozimić pretpostavlja da je to imalo veze sa politikom posle 5. oktobra, ali kaže da veruje da će se “sve vratiti u prirodni tok izvođenja podataka i sećanja na ono što nam se dogodilo”.


“Politika možda i zaboravlja, ali narod neće”

Politika državnog vrha, smatra Ozimić, možda i može da se zalaže za ulazak u NATO, ali narod, prema njegovom mišljenju, nikada neće zaboraviti mesece patnje.

To je bio terorizam jedne alijanse prema jednoj zemlji. To je prvo bombardovanje u Evropi posle 1945. godine. Dakle nakon 54 godine, evropske države su bombardovale evropsku državu. To je protivno svakom zdravom razumu - navodi on.

800x600-Kameni-most Srušeni most kod grčke ambasade; foto: Komisija za procenu štete od agresije NATO alijanse NA NišBombardovanje Niša počelo je oglašavanjem sirena 24. marta i trajalo je do 10. juna. U tom periodu, prema evidenciji naučnog radnika i publiciste Novice Ranđelovića, na osnovu koje je izdao knjigu “Niš u ratnom plamenu” poginulo je 26 civila, teže je ranjeno njih 60, a lakše oko 200.

U Nišu su se sirene za početak ili kraj vazdušne opasnosti čule 258 puta, stanovnici su pod vazdušnom opasnošću bile puna 52 dana, dok su bombe grad razarale 29 dana i za sobom ostavile srušene mostove, škole, fabrike.

Nišlijama su u sećanju kao najtragičniji datumi ostali 7. maj, kada je nedaleko od Tvrđave i Banovine poginulo 15 i ranjeno više desetina civila, i 12. maj, kada je na Duvanište bačeno desetak kontejnera kasetnih bombi i bilo ranjeno 11 ljudi.

I taj napad doneo je žrtvu, ali godinu dana kasnije, kada je zaostalu bombu čovek slučajno aktivirao ašovom u svojoj bašti.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Pera Peric

    21:43 // 24. 3. 2016.

    Не разумем из ког разлога "Јужне вести" толико форсирају овог Озимића! Заправо, форсирају га и нишке телевизије! Шта је он толико урадио за Ниш да би га ви толико форсирали? Само зато јер је у Вулиновој странци или шта? Ако је то разлог, онда ви свесно подржавате Вулина. Објавите ми коментар бре!

    • Pera Peric 2

      08:17 // 4. 4. 2016.

      Да ниси ограничен, схватио би да га зову јер вероватно ваља

  • београд малац

    19:58 // 24. 3. 2016.

    На обали је споменик подигла партија, а отворила је (по сећању) Буба Морина из ЈУЛ-а. Православну капелу подигао је Град Ниш и Епархија нишка и садржи потпунији списак жртава ратова 90-тих из Ниша и најближе околине. Ко није хтео јединствени споменик, лако се може проверити из штампе и од живих сведока - представника ондашње градске, републичке и савезне власти.

  • shact

    19:16 // 24. 3. 2016.

    Koliko ima spomenika i ko ih je gradio,je manje bitna tema i zamajavsanje,posle,svih ovih godina!Primarna je tema,da ne sme da se zaboravi,nikada,sta su ovi zlocinci uradili,neduznom narodu!Vi,sto zamajavate,pitajte porodice zrtava koliko im je bitan broj spomenika ?

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: