Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

13:30, 29. 10. 2021.

| Društvo

Na tablama Stefan u dokumentima Stevan, muke stanovnika niške ulice zbog pogrešnog imena vladara

Autor:Tamara RadovanovićIzvor:Južne vesti
ulica kralja stefana prvovenčanog
Ime vladara sada ispravno napisano na tablama, ali u dokumentima i dalje piše "Stevan"; foto: T. R.

Problemi stanovnika niške ulice koja se zove po kralju Stefanu Prvovenčanom traju i godinama nakon što su table sa pogrešno napisanim imenom srednjovekovnog vladara zamenjene. U dokumentima i sada piše “Stevan”, pa zbog nepoklapanja kažu da troše vreme i novac i apeluju na nadležne da konačno zaista reše problem.

Još 2015. godine građani su ukazivali da je ime srpskog kralja iz dinastije Nemanjića na nekim tablama pogrešno napisano i da na njima piše “Stevan”.

Ubrzo su iz Uprave za komunalne delatnosti, koja je zadužena za postavljanje ovih tabli, ispravili grešku i postavili nove table sa tačnim imenom vladara.

Međutim, to nije bio kraj problemima stanovnika ulice, kojima i sada u dokumentima piše da žive u “Ulici kralja Stevana Prvovenčanog”.

Ko je stvorio problem, tačnije ko ne zna srpsku istoriju za osnovnu školu i kako ovo može toliko dugo vremena da prolazi i da niko u MUP-u ne primeti - pita Nišlija.

Ne smeta im samo nepoznavanje gradiva iz istorije za osnovnu školu, već tvrde da imaju velike teškoće kada treba da uzmu određena dokumenta.

ulica kralja stefana prvovenčanog Građani najviše problema imaju prilikom izdavanja dokumenata; foto: T. R.Stefan ili Stevan - veliko je pitanje kada se uzimaju određena dokumenta pa nema poklapanja. Na primer, u Agenciji za Privredne Registre, gde je očigledno u sistem uneto drugačije, znaju da je naš srednjovekovni vladar bio Stefan Prvovenčani. Ovaj problem imaju svi stanovnici ove ulice u samom centru Niša - objašnjava čitalac.

Kaže da se dovijaju na različite načine ili jednostavno odustaju.

Građani tuđom krivicom gube i vreme i novac ispravljajući tuđe greške, a niko nadležnima ne ukazuje na njihovu grešku - žali se stanovnik.

Sporni naziv ulice primetili su i taksisti koji kažu da u sistemu uopšte nisu pronalazili ovu ulicu sve dok nisu shvatili da je pogrešno upisana.

Uđe neko, kaže mi da vozim do Ulice kralja Stefana Prvovenčanog, ja ukucam ovde onako i ne izlazi ništa. Svaki put sam pisao neku sasvim drugu ulicu koja je u blizini jer ovu nisam nalazio. Onda mi jedna žena reče da probam da napišem "Stevan" i tad je izašlo. Zaprepastio sam se, ne znam kako je neko tako pogrešio - priča taksista.

Građani apeluju na nadležne koji su, kako kažu, prekrstili kralja da probaju da reše problem i omoguće im da konačno bez teškoća završavaju obaveze u različitim ustanovama.

Međutim, o tome kako je došlo do toga da u dokumentima ime vladara bude pogrešno napisano, kako bi i kada problem mogao biti rešen i koliko bi to koštalo građane - iz policije nema odgovora.

Podsetimo, table na kojima je pisalo “Stevan” umesto “Stefan” u ovoj ulici zamenjene su pre šest godina nakon što su stanovnici ukazivali na grešku. Tada su zamenjene i table na kojima je pisalo “Hilendarska”, "Trg 14 oktobar" i druge sa pravopisnim greškama koje u školi ne praštaju ni osnovcima.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Ana

    22:53 // 12. 2. 2024.

    I bivša Nemanjina ulica je, takodje, pogrešno označena. Umesto ulica Stefana Nemanje, na svim tablama piše ulica Stevana Nemanje. I to stoji godinama

  • Torpedo

    08:06 // 30. 10. 2021.

    Apeluju na nadlezne??? A, da to su oni sto se ne mesaju u svoj posao ! Jedan od niskih " funcionera" jos rcka po nosu u drustvu, a koleginica mu kija bez ruke na ustima ! S koca i konopca !

  • Naissus

    18:38 // 29. 10. 2021.

    Stefan Nemanja II Nemanjic aka Stefan Prvovencani. Dakle, dileme nema osim one o pismenosti SNS kadrova

    • Tačka

      07:03 // 30. 10. 2021.

      Gospodine TO NIJE NJIHOV KADAR, NJIHOV Tzv. KADAR JE CELO JATE BIVŠE DEMOKRATSKE STRANKE POSTAVLJENO PO NIŠKIM GRADSKIM UPRAVAMA neko je to namerno dozvolio da upropasti naprednjake u Nišu treba im jedan opozicioni grad da imaju pokriće za EU.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red

Vremeplov Čitalac

Tekst: Glavna železnička stanica u Nišu - nekada puna života, sada pusta i zaboravljena

Pronađite nas na: