Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

11:55, 24. 7. 2020.

Infrastruktura neznanja i nemara

Autor

Marketinški konsultant sa petnaestogodišnjim međunarodnim iskustvom. Direktor Plum Mark agencije za istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja.

Istraživanjem smo došli do neverovatne činjenice da je u infrastrukturu grada Niša u poslednje četiri godine uloženo 44 puta manje novca nego u infrastrukturu Novog Sada.

Niš je poplavljen drugi treći put za mesec dana. Voda je ušla u domove Nišlija i Dom zdravlja. Čak su i nove, pre mesec dana obnovljene saobraćajnice u širem centru grada bile pod vodom. Automobili u vodi do krova ispod nadvožnjaka na Paliluli jasno oslikavaju stanje koje se može opisati rečima: neznanje i nemar, jer kako i kojim drugim rečima opisati tek popravljenu pa poplavljenu ulicu Vojvode Mišića. Kako opisati stanje u Zetskoj ulici, čiji problem je „rešen“ još 2017. godine?


Koliko se i kako ulaže u infrastrukturu grada Niša?

Republika Srbija u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju svake godine opredeljuje sredstva kojima bi trebalo da podstiče regionalni razvoj.

Ciljevi Zakona o regionalnom razvoju su smanjenje regionalnih i unutar-regionalnih dispariteta u stepenu društveno-ekonomskog razvoja i uslova života, sa naglaskom na podsticanje razvoja nedovoljno razvijenih, devastiranih industrijskih i ruralnih područja kako bi se smanjila negativna demografska kretanja i podstakao sveukupni društveno-ekonomski održivi razvoj (član 2. pomenutog zakona).

Nasuprot zdravoj logici da se najviše sredstava ulaže tamo gde je najniži stepen razvoja, zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku paradoksalno pokazuju da se najviše para ulaže u najrazvijenije delove naše zemlje.

Istraživanjem smo došli do neverovatne činjenice da je u infrastrukturu grada Niša u poslednje četiri godine uloženo 44 puta manje novca nego u infrastrukturu Novog Sada. Ponoviću, u infrastrukturu Niša je od 2016. do 2019. godine uloženo 44 puta manje para nego u infrastrukturne radove u Novom Sadu. Ulaganje u infrastrukturu Niša iznosilo je 1,1 milion evra u poslednje 4 godine, a u infrastrukturu Novog Sada 48,4 miliona evra.

Infrastruktura 1 foto: Nikola Jovanović

Sva infrastrukturna ulaganja podeljena su u 6 kategorija: ulaganje u ekološku, saobraćajnu, komunalnu, energetsku, ekonomsku (privrednu) infrastrukturu i ostalu infrastrukturu.


Ulaganja u infrastrukturu

U prethodne 4 godine u ekološku i energetsku infrastrukturu grada Niša nije uloženo ništa.

Ekološka-i-energetska-infrastruktura 2 foto: Nikola Jovanović

Čestitamo, obezbeđeno je nula evra ulaganja u jačanje ekosistema i zaštitu životne sredine, regionalne sanitarne deponije za odlaganje, tretiranje, reciklažu otpada i upravljanje otpadnim vodama grada Niša; I još nula evra ulaganja u objekte, uređaje i sisteme električne energije, skladišta prirodnog gasa, magistralne gasovode, naftovode, gradske toplane i toplovode.

U objekte saobraćajne infrastrukture Niša (putevi, mostovi, železničke pruge i stanice, aerodromi, unutrašnji plovni putevi i pristaništa, telekomunikacije) uloženo je čak 35 puta manje para nego u saobraćajnu infrastrukturu Novog Sada. U saobraćajnu infrastrukturu Niša uloženo je oko 671 hiljada evra, a u saobraćajnu infrastrukturu Novog Sada čak 23,6 miliona evra.

Saobraćajna-infrastruktura 3 foto: Nikola Jovanović

U ostala infrastrukturna ulaganja – u izgradnju i održavanje ostale infrastrukture (koja nije navedena kao poseban oblik infrastrukture) u Novi Sad su uložena dodatna 24 miliona evra, a u Niš 11 hiljada evra, neverovatnih 2178 puta manje!

Ostala-infrastruktura 4 foto: Nikola Jovanović

Da li građani Niša mogu od republičkih vlasti da dobiju objašnjenje po kojoj logici Novi Sad, grad koji ima (samo) 40% više stanovnika dobija 44 puta više sredstava za infrastrukturne projekte od Niša?! Da li niške gradske vlasti mogu da objasne kako uspevaju da imaju nula uticaja na odluke Vlade koje direktno negativno utiču na razvoj trećeg po veličini grada u Srbiji?!

Da li će gradska i republička vlast predložiti Nišlijama da i dalje gledaju u nebo i mole se da neka nova vekovna kiša ne počne da pada?

I možda najvažnije, da li će Nišlije i dalje pristajati na sve ovo?

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Grandocelnik

    06:52 // 28. 7. 2020.

    Ej bre Nislije, nasli ste da se uporedjujete sas Ujvidek ( Novi Sad ) po gembeski.
    Nek mi oproste Gembeski Vranjanci na izraz. Ujvidek je prvi posle BGD pasaluk a Nis je provincija tam kod Bugari , tri sata se vozis sas bus i 6 sata sas voz Panonija Orijent edpres.

  • Dzamutka

    23:31 // 24. 7. 2020.

    ...studije u 50 - im godinama , a rezultati isti = 00 !
    Zasto? Jer su poslusnici ,kojima je data mogucnost da uzivaju, fraziraju, foliraju i da ne izlaze iz okvira lokala !
    -- Ne mogu biti ljubomoran na Novi sad, jer oni dobijaju dovoljno, nemaju motacnice kablova i izolir pogone, vec sam zabrinut za decu, koja ,iako, vec na pocetku studija, pricaju da ce pobeci iz ove zabokrecine !
    Pozdrav !

  • Dzamutka

    23:22 // 24. 7. 2020.

    Uvazeni Nikola, pocecu od kraja Vase kolumne:
    --Nije dovoljno da zivis u Nisu, da bi se zvao Nislijom! Neko ovde, tacno napisa da su Nislije, manjina u svom gradu ! Drugim recima, mentalitet stanovnistva se u zadnjih 30 god. promenio ! Zato i trpe, plase se i zive u skladu, sa najgorom srpskom poslovicom- Use i u svoje kljuse .
    -- Poslednja dva gradonacelnika, jedan intelektualac, drugi zavrsio

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Naši autori

Pronađite nas na: