Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:23, 22. 6. 2011.

Decentralizacija ili nešto drugo

Na osnovu “više od pola miliona potpisa građana koji su podržali ideju decentralizacije” poslanička grupa URS predala je, predlog za izmenu Zakona o finansiranju opština.

Ovaj predlog je već etiketiran kao „politički“ i usmeren na korist jedne političke grupacije. Međutim postavlja se pitanje ima li tu još drugih skrivenih mana koje se kriju ispod ove „inicijative građana“ i da li, oni koji su potpisali peticiju, zaista podržavaju posledice koje će nastupiti, a nemaju veze sa decentralizacijom.

Glavni element ove izmene zakona je povećanje učešća u porezu na zarade koji odlazi lokalnim samoupravama sa 40% na 80%, što će, prema proceni MMF,  prouzrokovati novi minus od 50 milijardi dinara u budžetu Srbije (10 milijardi u 2011.).

Postavlja se veliko pitanje kako će ovaj minus biti nadomešten. Ministarstvo finansija je potvrdilo da će usvajanje ove izmene morati da povuče i rebalans budžeta, a Fiskalni savet se povodom toga oglasio tvrdeći da je izmene neodrživa i da je neozbiljno praviti predlog zakona koji sadrži samo prihodnu stranu, bez rashodne. Možda će neko poverovati da građani podržavaju „nesavesno“ zaduživanje bez pokrića?

U poslednje dve godine, deficit budžeta Srbije iznosi preko 100 milijardi dinara, tako da novih 40 milijardi u 2012. godini znači povećanje deficita za skoro 40%. To će dovesti do toga da će Zakon o fiskalnoj odgovornosti, pompezno najavljen kao apsolutna brana javnoj potrošnji, biti prekršen.

Ključna stvar bi mogla biti u tome kako je moguće donositi zakon kojim se svesno krši drugi, u hijerarhiji zakon, većeg značaja. Da li su odobrenje za svesno kršenje zakona potpisali građani potpisujući  peticiju, ili su namerno dovedeni u zabludu?

Ne manje važnu temu predstavlja način na koji će ta „nova“ sredstva biti trošena. Odnosno ko će i po kojim kritertijumima određivati prioritete potrošnje. Decentralizacija podrazumeva spuštanje nivoa odlučivanja bliže građanima, a ne preraspodelu dobiti između republičkih i lokalnih političara. Drugim rečima, pitanje je da li će građani biti u prilici da učestvuju u nekom obliku odlučivanja o prioritetima potrošnje? Na kraju, porez na zarade građana  je osnov ovog povećanja.

Participativno budžetiranje se se sve češće pojavljuje kao model uključivanja građana u odlučivanje o prioritetima potrošnje i kao model koji stimuliše razvoj siromašnijih zemalja. Ovaj model podrazumeva direktne razgovore između predstavnika lokalnih veća i predstavnika građana o prioritetima potrošnje lokalne samouprave.

Model participativnog budžetiranja daje građanima priliku da utiču na raspodelu resursa, ali i pruža mogućnosti za informisan nadzor nad javnom potrošnjom. Osim toga, model participativnog budžetiranja doprinosi većoj društvenoj pravdi kroz unapređenu raspodelu resursa i povećanju efikasnosti i efektivnosti rada lokalnih institucija.

Skoro sa potpunom sigurnošću se može reći da pola miliona građana koji su potpisali peticiju za decentralizaciju, nisu potpisali saglasnost za neodrživo povećanje javne potrošnje, kršenje drugih zakona i arbitrarno trošenje sredstava. Pre bi se reklo da je reč o podršci za veći uticaj građana na donošenje javnih politika.

Odnosno, to nije podrška politici nego procesu. U oba slučaja to su građani lokalnih sredina koje će po novom zakonu dobiti uvećana sredstva.  Da li će građani i ovog puta ostati kratkih rukava? Biće da je tako. Ako u Srbiji u bilo čemu ima doslednosti, ima je u petparačkoj zloupotrebi i izvrdavanju poverenja i podrške građana.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Milica Velickovic

    12:10 // 19. 7. 2011.

    "način na koji će ta „nova“ sredstva biti trošena. Odnosno ko će i po kojim kriterijumima određivati prioritete potrošnje." i kako ce se, sa kojim rezultatima, ta potrosnja odvijati - kljucni je, ako ne i jedini, problem.

    Da li su lokalne vlasti i loklane javne institucije (tehnicke sluzbe opstina, Geotehnicki zavod, Urbanisticki zavod, Direkcija za gradsko gradjevinsko zemljiste...itd.) spremne, strucno, tehnicki sposobne da preuzmu investiranje 80% poreza na zarade?

    Ja mislim da nisu.

    Pogledajte samo (nepostojece) "urbanisticko resenje" novog, velikog stambenog bloka na Panteleju (ulica Somborska kod okretnice autobusa i Studenicka), pa odlucite sami.

  • ivana markovic

    12:15 // 15. 7. 2011.

    alal im vera,juzna srbija da ima sve sto ima i Vojvodina.Svoj budzet, skupstinu, vladu.

  • Nebojsa Ozimic

    01:06 // 30. 6. 2011.

    E pa sad! Nije mi jasno zašto se nije ovakva matematičko-ekonomska studija napravila kada je Vojvodina tražila (i dobila)status skoro paralelne republike.Priča o decentralizaciji se sasvim pogrešno vezuje samo za G17. Ne zaboravite Pokret za Vojvodinu (1996),Pokret za Šumadiju (1997) i predizborne ciljeve i obećanja DOS-a iz 2000.te.Mislim da jugu Srbije svejedno gore ne može da bude

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Naši autori

Pronađite nas na: